Vali "Mobilya İhtisas OSB’yi kurma adımlarını attık"

Vali "Mobilya İhtisas OSB'yi kurma adımlarını attık"

Zonguldak Valisi Çınar, "Bunu düşündük. Mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi kurma adımlarını attık. Resmi adımları başlattık"dedi.

14 Şubat 2018 - 23:50 - Güncelleme: 23 Şubat 2018 - 02:20

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar bölgenin önemine dikkat çekti. Bölgede mobilyacılık adına bir faaliyet olmadığına dikkat çeken Çınar, “Bölgemiz Türkiye’de en çok orman ve en kaliteli orman bölgelerin başında geliyor. Biz bölge müdürümüzle ormanları da çok dolaştık. Bu konulara kafa da yoruyoruz. Ama bölgemizde mobilyacılık adına hiçbir faaliyet yok. Bunu düşündük. Mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi kurma adımlarını attık. Resmi adımları başlattık. TSO başkanımız da yanımızda. Hiçbir problem de yok. İnşallah bunun kurulumunu da gerçekleştireceğiz. O zaman orman envalini diyelim artık odun olarak katma değersiz satmamış olacağız. En son noktası işlenmiş halde, katma değeri en fazla yüklenmiş halde satacağız. Bölgenin en büyük limanı Filyos’ta oluyor. Bölgenin bence en büyük pazarı da bence Karadeniz havzası. Mobilya sürekli ihtiyaç duyulan, kimisi modası geçti diye kimisi yeni evlenecek diye mutlaka mobilyasını değiştirir. Biz burada hem tasarımına önem verir hem organik tarafına vurgu yapar hem her çeşiinden bürodan eve kadar ucuzundan pahalısına kadar bu mobilyayı üretirsek çok büyük istihdam alanı da oluşur. Orman ürünlerimizi de en iyi şekilde değerlendirmiş oluruz. Bu Karadeniz havzası başta bu büyük pazara da ulaştırmış oluruz” şeklinde konuştu.
Tersanecilik faaliyetlerinin ileride yeniden canlanabileceğini hatırlatan Çınar, “Hali hazırda iflasa gitse de gelecekte tekrar ayağa kalkacağını düşündüğümüz tersanecilik faaliyetlerinde giderek zenginleşmeyle birlikte lüks yatların da üretilebileceği hedefle yola çıkarsak bir de buna yatlarda kullanılacak mobilya da çıkacak. Aklıma şu geldi. Acaba bizim yeni tür ağaçlara veya şu tür ağaçların çoğaltılmasına ihtiyaç var mı? Bu bir planlama işi mesela. OSB kurulursa mesela biz bi mobilyayı üretirsek buna hangi tür ağaç bir planlama işi, kaç yılda yetişir ne kadar olsa iyi olur gibi” şeklinde konuştu.

Bu haber 8605 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı
KARA KIŞTA 'CAN' DOSTLAR UNUTULMAYACAK
KARA KIŞTA 'CAN' DOSTLAR UNUTULMAYACAK