Tarihi evlerden yaptı, 40 ülkeye sattı!

Tarihi evlerden yaptı, 40 ülkeye sattı!

Güleç, Kastamonu'nun tarihi ahşap evlerinden ürettiği "doğal mobilyaları" ABD, Çin, İngiltere ve Güney Kore'nin de aralarında bulunduğu 40 ülkeye ihraç ediyor

11 Aralık 2017 - 19:16 - Güncelleme: 11 Aralık 2017 - 22:11

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi. İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç çarpıcı fikirlerle ürettiği doğal mobilyaları 40 ülkeye satmayı başardı. Güleç,Kastamonu'da ömrünü tamamlamış ahşap evlerden elde edilen ağaçları ekonomiye kazandırdıklarını belirten Güleç, şehirdeki 100 yılı aşmış yıkılan ahşap evlerden kalan malzemeleri yeniden işlediklerini söyledi.Güleç, şehrin bir mobilya ve ahşap tarihine sahip olduğuna işaret ederek "Çok bilinmez ama Türkiye'deki ahşap cami projelerinin çoğu Kastamonu'da yapılıyor. Şehrin bir hikayesi var ve bu hikayeyi yeniden canlandırmak istedik." dedi. Bu evlerin ahşaplarını belirli kurutma ve işleme aşamalarından geçirdikten sonra üretim yaptıklarını anlatan Güleç, "Oradaki evlerin hikayelerini mobilyaya çevirdik." ifadesini kullandı.

Güleç, masa, sandalye, sehpa, büfe, konsol gibi ürünlerden ayda yaklaşık bin parça ürettiklerine dikkati çekerek "100 yıl yaşamış ağaçlarla 200 yıl yaşayacak mobilyalar üretiyoruz. Üzerlerine bu ürünlerin eski birer ev olduğunu da yazıyoruz." diye konuştu.Geri dönüşümün önemini vurgulayan Güleç, firmasının bu konuda örnek olarak eski eşyalardan sağlıklı ürünler imal ettiğini dile getirdi.

Mobilyalar dünyanın her yerinden talep görüyor

Güleç, yaptıkları işin emek yoğun olduğunu, her ağaçta farklı tasarım ve işleme tekniklerine ihtiyaç duyulduğunu belirterek "Dünyanın her yerinden müşteriler bu ürünleri beğeniyor. Ürünlerimizi ABD, Çin, İngiltere, Güney Kore'nin de aralarında bulunduğu 40 ülkeye ihraç ediyoruz. İngiltere, Fransa ve Almanya'da çok önemli mağazalar bu ürünleri talep ediyor. Çin, ABD ve İtalya'da katıldığımız fuarlarda da bu ürünler çok ilgi gördü." dedi.

Firma olarak yatırım teşvikine hak kazandıklarını ancak kendi imkanlarıyla devam ettikleri için bunu kullanmadıklarını aktaran Güleç, katma değeri yüksek bu ürünün tanıtımının ve pazarlanmasının masraflı olduğunu vurguladı.

Güleç, ürünlerin doğal olmasının önemine işaret ederek üretilen mobilyalarda hiçbir kimyasal bulunmadığını bildirdi.

 

Bu haber 1426 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı
KARA KIŞTA 'CAN' DOSTLAR UNUTULMAYACAK
KARA KIŞTA 'CAN' DOSTLAR UNUTULMAYACAK