ROYASİS Mobilyada 2018 trendlerini GENÇLER belirliyor

ROYASİS Mobilyada 2018 trendlerini GENÇLER belirliyor

Sektörünün öncülerinden olan Royasis Mobilya, büyük yatırımını tasarıma yaptı. Firma Genel Koordinatörü Süleyman Çelikkaya, Türkiye’nin İnegöllü ünlü tasarımcısı Serkan Çakır ile 2018 trendlerini belirledi.

13 Aralık 2017 - 13:20 - Güncelleme: 15 Aralık 2017 - 12:58

Ürettiği tarz mobilyaları İzmir’den Türkiye’nin dört bir yanına gönderen Royasis Mobilya, tasarım atağı başlattı. Farklı coğrafyalardaki tasarımcılarla bir süredir çalışan Royasis Mobilya Genel Koordinatörü Süleyman Çelikkaya artık sektörün trendlerini belirler konuma geldi. Çelikkaya, “Babam Sezgin Çelikkaya bilgi birikimi ile firmamızı yıllar önce kurdu. Kardeşim ile beni küçük yaşlarımızda mobilya üretimine başlattı. Kalifiye çalışan elemanlarımız, makine departmanımız standartların üzerinde. Kaliteli üretim yapıyoruz. Geniş müşteri kitlemiz güvenilir bir ticaret yaptığımızı iyi biliniyor. Tasarımları önceden firmamız bünyesindeki AR-GE birimimizde gerçekleştiriyorduk. Hitap ettiğimiz her geçen gün de artan müşteri kitlemizin tarzına uygun önemli tasarım değişikliklerine gittik”dedi.

Avrupa’nın mobilya fabrikası olacağız

Yarını değiştirecek şeylere bugünden hazırlandıklarına dikkat çeken Royasis Mobilya Genel Koordinatörü Süleyman Çelikkaya, kaliteyi tasarımla birleştirdikleri ve kendilerindeki potansiyel nedeniyle Avrupa’nın mobilya fabrikası olacaklarını söyledi. Çelikkaya, “Görsel ya da teknik anlamda yeni ürün oluşturmanın temeli tasarımdır. Öyle iki çiziktirmek, internet arama motorundan veya bir katalogdan oluşan görselleri mobilya yapma dönemi çoktan kapandı. İşin uzmanları var işin profesyonelleri var. Biz Türkiye’nin önemli tasarımcılarıyla bir süredir çalışıyoruz. Hedef pazarımızın müşteri yapısına uygun ürünlerin tasarımlarının her aşamasında bizzat bulunuyorum. Ortaya çıkan tasarımı firma bünyemizdeki AR-GE birimimizle imal ediyoruz. Katalogumuza koyuyoruz. Mağaza zincirlerindeki bayilerimiz ve nihai tüketici isteklerini dikkate alarak sürekli değişim içindeyiz. Sektörün nabzını tutabiliyor ve trend mobilyaları belirliyoruz” şeklinde konuştu.

Güçlü tasarımcılar Türkiye’yi zirveye taşır

Royasis Mobilya’ya tasarımlarıyla destek veren Türkiye’nin önemli tasarımcılarından Serkan Çakır, üretim kapasitesi yüksek olan Türkiye’nin tasarımcılar ile yapacağı işbirlikleriyle İtalya ile çok rahat rekabet edebileceğini söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği ve Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç’in bir dönem tasarımcılığını gerçekleştiren genç tasarımcı Çakır, önemli sanayicilerle yaptığı çalışmaların kendisine geniş bir bakış açısı kazandırdığını dile getirdi. Genç tasarımcı Serkan Çakır, “Mobilya tasarımcısının ortaya bir ürün çıkarabilmesi için öncesinde detaylı bir dizi araştırma yapması ve ardından, konsept tasarımı, görüntü tasarımı ve detaylandırma şeklinde aşama aşama ürününü tamamlaması gerekir. Bu süreç oldukça uzun ve emek gerektiren bir süreçtir. Tasarıma başlarken, hedef kitlesi için sosyo-analitik araştırma, kullanım kolaylığı ve konfor için ergonomik araştırma, maliyet tasarrufu ve üretim güçlükleri için innovatif çözümler bulabilmek adına teknolojik araştırma, ürünün daha önce benzerlerinin üretilip üretilmediğini bilmek ve stil bütünlüğü sağlayabilmek için tasarım çizgisi araştırması gibi onlarca konuda araştırma yapılması gerekir. Bütün bu zorlu adımları aşıp ortaya bir ürün çıkarmak sanıldığı kadar basit değildir”dedi.

Tasarıma yatırım geleceğe yatırımdır!

Genç tasarımcı Serkan Çakır Çin’i rakip değil, pazar olarak gördüğünü, Endonezya, Malezya, Vietnam, Kamboçya gibi ülkelerinde mobilya üretiminin canlandırdığını bu nedenle bu ülkelerle ileride rekabet edileceğini söyledi. Çakır, “Mobilya sektörümüz önce atölyesinin fabrikasının önünü süpürecek. Ürün kopyalamalarının önüne geçecek. Tasarımcıların güçlenmesinin kendisinin güçlenmesi anlamını taşıdığı bilinci ile hareket edecek. Güçlü tasarımcıları olan ülke dünyanın mobilya fabrikasıdır. Bursa İnegöl’de tasarım yapıyorum. Kimseden esinlenme olmasın diye bir kağıt bir kurşun kalemle tasarımlarımı gerçekleştiriyorum. Royasis Mobilya gibi firmalara tasarım, AR-GE si olmayan firmalara ise imalat sürecinde de destek veriyoruz. Mobilya sektörünün geliştirilmesi için her zaman işbirliğine hazırız”şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KARABAĞLAR'IN YENİ KAYMAKAMINI ZİYARET ETTİ
KARABAĞLAR'IN YENİ KAYMAKAMINI ZİYARET ETTİ
BÖLGENİN EN PRESTİJLİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR
BÖLGENİN EN PRESTİJLİ PROJESİ HAYATA GEÇİYOR