MOBİLYA İTHALATI AZALDI

MOBİLYA İTHALATI AZALDI

Mission Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Şahin: 2019 yılında mobilya ithalatının yüzde 12 dolayında azaldığını söyledi.

25 Aralık 2019 - 13:13 - Güncelleme: 25 Aralık 2019 - 13:26

Mobilya ithalatı 2019'un ilk 10 ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azaldı. Özellikle Türkiye'nin mobilya için en çok tercih ettiği İtalya, Almanya, Çin ve Polonya'dan ithalatta büyük düşüş yaşandı. Yerli üretim mobilya ise maliyet avantajı ve kaliteyle revaçta.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini derleyen Mission Mobilya'ya göre 2019'un ilk 10 ayında mobilya ithalatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 12 azalarak 466 milyon dolardan 413 milyon dolara geriledi. 2019'da Türkiye'nin en çok mobilya ithal ettiği ülke olan İtalya'da yüzde 18, Almanya'da 25, Çin'de yüzde 21 ve Polonya'da yüzde 11 düşüş görüldü. Son bir yılda mobilya ihracatında ilk dört sırayı alan bu ülkelerden, Türkiye'nin temin ettiği mobilya ürünlerinde toplam 45 milyon dolarlık azalma yaşandı.

Yerli mobilyaya ilgi artıyor

Mobilya ithalatındaki düşüşte temel nedenin artan döviz kurları ile yerli mobilyaya artan ilgi olduğunu ifade eden Mission Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Şahin, "Yerli mobilya pek çok yönden ithal mobilyayı sollamış durumda. Malzeme kalitesi ve uygun fiyatın yanı sıra modern çizgilere sahip güçlü tasarımlar yerli mobilyanın ithal mobilyaya göre tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Özellikle yerel motiflerle süslenen modern tasarımlar tüketicilerin gözüne ithal ürünlerden daha çok hitap ediyor" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
FAHİŞ FİYAT MOBİLYACIYI MASKECİ YAPTI
FAHİŞ FİYAT MOBİLYACIYI MASKECİ YAPTI