KÜÇÜK ESNAF İÇİN DESTEK İSTEDİ

KÜÇÜK ESNAF İÇİN DESTEK İSTEDİ

İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan 2019’a dair yaptığı değerlendirmede küçük esnafın ihracat yapabilecek düzeye gelmesi gerektiğini vurguladı. Başkan Özkoparan, “İhracat yüzde 10 civarında bir artış gösterirken iç piyasa beklentinin altında kaldı”dedi.

25 Aralık 2019 - 12:26

TÜRKİYE TASARIMIYLA YÜKSELMELİ

Türkiye’nin hiç cari açık vermeden yıldızı parlayan sektöründe olmaktan gurur duyduğunu vurgulayan İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan konsept mobilya üretimi yapan imalatçıların kazançlı çıktığını söyledi. Başkan Özkoparan, “Dünya mobilya üretiminde Çin yüzde 40'a yakın pay alırken ABD yüzde 12, Almanya yüzde 5, İtalya ve Hindistan ise yüzde 4 ile üst sıralarda yer alıyor. İtalya'yı tasarım, Çin'i ucuzluk öne çıkarıyor. Türk mobilya üreticisi de ucuzluğu ile değil tasarımıyla ön palana çıkmak zorunda. Türkiye halihazırda avangard ve klasik mobilyada dünya genelinde bir üne sahip. Türk ustaların elinden çıkan el işçiliği mobilyalar dünyanın dört bir yanında otelleri, malikaneleri ve sarayları süslüyor. Modern mobilyada ise el işçiliğinin yerini tasarım alıyor. Üretim öncesi tasarım çalışmalarına önem verilmesi bu noktada oldukça önemli. Modern mobilyada tüketicinin beklentileriyle doğru ölçüde mobilyalar üretilmesiyle, modern Türk mobilyası dünyada ses getirebileceğini düşünüyoruz"dedi.

İHRACAT DAHA DA ARTTIRILMALI

İhracat rakamlarının yüz güldürdüğünü belirten Başkan Özkoparan daha da arttırılması gerektiğini ifade etti. Başkan Özkoparan, “İhracat rakamlarımızda artış söz konusu. Türkiye dünyada mobilya ihracatını en çok artıran ülke konumunda. Mobilya sektörü diğer sektörlere göre daha iyi durumda. 186 ülkeye ihracat yapıyoruz. Alım gücü yüksek pazarlara da katma değerli ihracat yapıyoruz. Bölgesel pazarlamamız kıymetli ancak büyümemizin lokomotifi değiller. Hepimiz ucuz ürün satma derdindeyiz. Katma değer oluşturmamız lazım. Dönüşüm yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

İÇ PİYASA BEKLENTİNİN ALTINDA

İç piyasadan küçük esnafın fayda sağladığını belirten Başkan Özkoparan, iç piyasadaki satışların ön görülen rakamların altında kaldığını söyledi. Başkan Özkoparan, “Küçük esnafımız bulunduğu ilçede, mahallesinde ve sokağında iş yapar. İç piyasada daralma olur ise küçük esnaf yaşayamaz. Küçük esnafın yaşaması için farklı mali politikalar izlemek gerekir. Bu yıl küçük esnafımız hedeflediği ticari cirolara maalesef ulaşamadı” dedi.

2020’DE YENİ BİR SAYFA AÇALIM

Küçük mobilya üreticilerinin sorunlarına çözüm bulmak için gece gündüz çalıştıklarına dikkat çeken İzmir Mobilyacılar Odası Yönetimi Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan, yeni yılda yeni bir sayfa açılması gerektiğini ifade etti. Başkan Özkoparan, “SGK Prim ve vergi borçları olan çok sayıda üyemiz var. Yapılandırmalarını gerçekleştiren üyelerimizin büyük bölümü yükümlülüklerini gerçekleştirememiş durumda. Gecikme faizlerini indirerek yeniden bir yapılandırma yapılması gerekir. KDV vergilerinin yüzde 8’e indirilmesi gerekir. Girdi kalemlerinde de KDV dengelenmelidir. Uzun vadeli düşük faizli kaynaklar sağlanmalıdır. Hiç cari açık vermeyen sektörümüzün yurtdışı kaynaklı girdilerinin ülkemiz tarafından üretilmesi sağlanmalıdır”şeklinde konuştu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
FAHİŞ FİYAT MOBİLYACIYI MASKECİ YAPTI
FAHİŞ FİYAT MOBİLYACIYI MASKECİ YAPTI