KARARI KADINLAR VERİYOR

KARARI KADINLAR VERİYOR

Mobilya, dekor ve dizayn alanında haber yayıncılığını sürdüren sitemizin imtiyaz sahibi Zerrin AK sektördeki işletme sahiplerine tiyolar verdi.

22 Ekim 2018 - 00:02 - Güncelleme: 22 Ekim 2018 - 00:07

MOBİLYA SEÇİMİNDE KADINLAR SÖZ SAHİBİ

Mobilya, dekor ve dizayn alanında haber yayıncılığını sürdüren sitemizin imtiyaz sahibi Zerrin AK sektördeki işletme sahiplerine tiyolar verdi. Mobilya seçiminde kadınların söz sahibi olduğunu vurgulayan imtiyaz sahibimiz AK, üreticilerin kadın tüketicilerinin dilek ve isteklerine uygun imalatlar yapmasının işletmeleri yararına olduğunu söyledi.

Değerli mobilya üreticileri,

Ev mobilyası alımında kararın yüzde 80’i, mutfak dolapları alımında ise kararın yüzde 95’i  kadınlar tarafından veriliyor. Mobilya alımına karar veren kadınların 4’te 3’ü mobilya satın alırken ‘taksitli’ alışverişi tercih ediyor. Satın almada en çok dikkat edilen kriterin başında yüksek taksitlendirme geliyor.

Türkiye’deki mobilya satışlarının yaklaşık yüzde 70’i ana caddelerdeki mobilya mağazalarından gerçekleşiyor. Bugün mobilya seçiminde en fazla söz sahibi olan kadınlar, evlerini de genellikle kendi zevklerine göre dekore ediyor. Bu süreçte de zamanın modasına, mobilyanın kullanışlı olup olmamasına, dayanıklı ve konforlu olup olmamasına dikkat ediyor. Mobilya değiştirme veya satın alma kararında en çok etkili olan kriterler ise, bir önceki yıllara oranla artış gösteren; yeni modellerin çıkması, aynı mobilyayı kullanmaktan sıkılma, ev değiştirme ve evlilik olarak öne çıkıyor.

            Hanelerin yüzde 42’si mobilya alışverişi için daha önceden alışveriş yaptıkları mobilyacıya ya da mobilya bayisine gidip satın alırken, yüzde 27’si değişik markaların bayilerini ve değişik mobilyacıları gezdikten sonra alım yapacağı mağazaya karar veriyor. Sosyo-ekonomik statü düştükçe daha önceden bilinen mobilyacıyı tercih edenlerin oranı da artıyor.

Marka kararı aşamasında, fiyat unsuru yüzde 25’lik oranla ilk sırada yer alırken ürün kalitesi yüzde 24, tanınmış marka olması ise yüzde 17 oranında belirleyici oluyor. Marka seçimini, taksitli alışveriş imkanı, garanti süresi ve ürün çeşitliliği de etkiliyor.

Alım yapılması düşünülen ürün gruplarında, oturma odası yüzde 8.9 tercih edilme oranı ile birinci sırada yer alırken çekyat yüzde 8.4 ile ikinci, yatak odası ise yüzde 6.5 tercih oranı ile üçüncü sırada yer alıyor. Mobilya alışverişinde en fazla tercih edilen ilk üçü, yemek odası, masa/sandalye, yatak, sehpa ve mutfak dolabı alımları takip ediyor.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • E Atsız
    1 yıl önce
    Çok haklısınız aynen içimizi yazmışsınız tebrikler başarılarınızın devamını diliyorum Zerrin hanımcım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
MOBİLYA SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE
MOBİLYA SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE