İnegöl İş Dünyası 2018’den Umutlu

İnegöl İş Dünyası 2018'den Umutlu

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ ve İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, 2017 yılını değerlendirdi.

15 Ocak 2018 - 20:44 - Güncelleme: 22 Ocak 2018 - 20:52

İnegöl Mobilya Sanayicileri Derneği (İMOS) Başkanı Yavuz Uğurdağ ve İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, 2017 yılını değerlendirdi.

İMOS Başkanı Yavuz Uğurdağ, MODEF fuarları ile İnegöl'ün mobilyanın başkenti olduğunu gösterdiklerini belirterek, "Maksaımız 2018 yılında yeni fuar alanı projemizi de hızlandırıp, Türkiye'nin mobilya başkentinde, Türkiye'nin en büyük mobilya fuarını yapacağımız alanımızı bitirmeye dönük çalışmaların hızlanması olacak" dedi.

2017 yılının ilk 3 çeyreğinde KDV indirimi ile birlikte iç piyasada önemli bir hareketlenme yaşadıklarını ifade eden Yavuz Uğurdağ, "KDV indiriminin sonlanmasının ardından ise 4. çeyrek, ilk 3 çeyreğe göre iç pazarda aslında beklediğimiz bir şekilde düşüş yaşandı. İhracatta ise 2017 yılı sonu itibari ile 2015 ve 2016 yılları oranında bir artış bekliyoruz. Geçen iki yıla nazaran ihracat pazarlarımızı çeşitlendirmeye dönük yapmaya başladığımız çalışmaların meyvelerini yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Ancak asıl sonuçları 2018 yılından itibaren daha hissedilir şekilde almaya başlayacağız. İhracat pazarlarımızı çeşitlendirmek için 2017 yılındaGüney Afrika ve Fas'ta B2B'ler organize ettik. Hindistan'da ise bir fuar organize ettik. 2018 yılı itibari ile birlikte Hindistan'ın İnegöl mobilyası için en önemli ihraç pazarlardan biri haline gelmeye başlayacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, 2017 yılında gelen zamların üreticileri olumsuz etkilediğini ve karsız bir yıl geçirdiklerini ifade etti. 2017 yılını değerlendiren Özcan Ayhan, "2017 yılına Ocak ayında İstanbul fuarıyla start verildi. İnegöl'den 220 civarında firmamız fuara katılım sağlamıştı. İnegöl'ün ilk ürünlerini sunduğu bir fuardı. Bu fuarda yeni tasarımlarını sunan arkadaşlarımız siparişlerini alıp ürünlerinin üretimlerine başladılar. Akabinde İnegöl'de Mart fuarı oldu. Bu fuarlar sektöre ve İnegöl'e hareket ve bereket getirdi. Yıl, KDV indirimleriyle 9'uncu aya kadar devam etti. 10'uncu ayda da Ekim fuarımızı düzenledik. Üretim olarak çok zorluklar çekmedik, fakat malzeme hammaddesinde aşırı zamların gelmesinden dolayı karsız bir yıl geçirmiş olduk. Ürettiklerimizi, teşhir ettiklerimizi, fuarlarda tanıttıklarımızı sattık, fakat İnegöl'e geldiğimizde ikinci ve üçüncü parti malları üretirken her ay gelen zamları ürüne yansıtamayarak sıkıntılar yaşadık. Bu yılı iyisiyle kötüsüyle bitirdik. 2018'e umutla bakıyoruz. 2018'de bu tarz zamları görmemeyi temenni ediyoruz. Hammaddeye haddinden fazla zamlar yapıldı. Bizi zor durumda bıraktı" ded

Bu haber 6366 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İhracat Şampiyonları Ödüllerine Kavuştu
İhracat Şampiyonları Ödüllerine Kavuştu
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı
SOUVENIR,Hediyelik Eşya Günleri Halaylarla Açıldı