“DESTEK ŞARTLARI ESNAFA GÖRE ESNETİLSİN”

“DESTEK ŞARTLARI ESNAFA GÖRE ESNETİLSİN”

Esnafın toplumun harcı olduğunu hatırlatan İzmir Mobilyacılar Odası (İZMOD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özkoparan Ekonomik destek paketindeki şartların küçük işletmelere göre esnetilmesini talep etti. Başkan Özkoparan, “İstihdam ve Ekonominin önemli dayanağı esnaf ve zanaatkarlarımız ayakta kalmak için şartların gözden geçirilmesini istedi”dedi.

25 Mart 2020 - 15:14

TALEPLERİMİZİN TAKİPÇİSİYİZ

İzmirli mobilya üreticilerinin taleplerini İzmir Mobilyacılar Odası açıkladı. Hiç cari açık vermeden ülke ekonomisine katkı koyan sektörün Koronavirüs salgını döneminde korunması gerektiğini vurgulayan İZMOD Başkanı Hasan Özkoparan, “Korona virüsü küresel bir sorun. Bu sorun ile ilgili her ülke kendine göre tedbir aldı. Ülkemizde açıklanan tedbirler ve ekonomik destek paketi olumlu karşılandı. Vergiler ve SGK primlerinin dondurulmasını, Kredilerin faizsiz ötelenmesini, sıfır faizli yeni krediler, kira, elektrik, doğalgaz, çalışan maaşlarına destekler talep ettik. Bazı taleplerimiz yerine geldi”dedi.

ODALARA YETKİ VERİLSİN

Açıklanan paketlerin şartlarına dikkat çeken İZMOD Başkanı Özkoparan, esneklik istedi. Başkan Özkoparan, “Oda üyelerimiz destek paketleri kapsamında ilgili birimlere gittiler. Çok sayıda üyemiz destek paketlerini alma şartlarını yerine getiremeyecek durumda olduklarını söylüyor. İstenen belgeler, ipotekler, garantiler ve buna benzer bürokratik işlemleri üyelerimizin büyük bölümü karşılayamayacağını ifade ediyor. Mesela SGK primlerinin dondurulması çalışan maaşlarının yüzde 60’ının karşılanması için 1 yıllık fatura, matrah, kar gibi bilgilerin belgelendirilmesi talep ediliyor. Bunun yerine destek paketlerinin küçük esnaf tarafından kullanımına Birlikler, Federasyonlar ve Odalar bünyesinde kurulacak komisyonlara yetki verilir ise daha yararlı olur kanaatini taşıyoruz”şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
İZMOD’UN SALGIN TEDBİRLERİ BELGELENDİRİLDİ
MOBİLYA SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE
MOBİLYA SEKTÖRÜ YÜKSELİŞTE